Plugins - WP-Sweep - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: No items left to sweep.
fr: Aucun élément à nettoyer.

[ctx: Page title]
en: Sweep
fr: Nettoyer

note: translators: %s is the Duplicated Term Meta count.
en: %s Duplicated Term Meta Processed
fr: %s méta-données de terme dupliquées traitées

note: translators: %s is the Orphaned Term Meta count.
en: %s Orphaned Term Meta Processed
fr: %s méta-données de terme traitées

en: Duplicated Term Meta
fr: Métadonnées de terme dupliquées

en: Orphaned Term Meta
fr: Métadonnées de terme orphelines

note: translators: %1 is the number of terms, %2 is the number of term meta
en: There are a total of <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s</span> Terms</strong>, <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s</span> Term Meta</strong>, <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s</span> Term Taxonomy</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s</span> Term Relationships</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s </span>termes</strong>, <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s </span>métadonnées de terme</strong>, <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s </span>taxonomies</strong> et <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s </span>relations de terme</strong>.

note: Author of the plugin
en: Lester 'GaMerZ' Chan
fr: Lester « GaMerZ » Chan

note: Description of the plugin
en: WP-Sweep allows you to clean up unused, orphaned and duplicated data in your WordPress. It cleans up revisions, auto drafts, unapproved comments, spam comments, trashed comments, orphan post meta, orphan comment meta, orphan user meta, orphan term relationships, unused terms, duplicated post meta, duplicated comment meta, duplicated user meta and transient options. It also optimizes your database tables.
fr: WP-Sweep permet de nettoyer les données inutilisées, orphelines et dupliquées dans WordPress. Il nettoie les révisions, les brouillons automatiques, les commentaires non approuvés, indésirables, supprimés, les métadonnées orphelines de contenu, de commentaire, d’utilisateur, de terme, les termes inutilisés, les métadonnées dupliqués de contenu, d’utilisateur et les options de Transcient. Il optimise également vos tables de base de données.

note: translators: %s is the oEmbed Caches count.
en: %s oEmbed Caches In Post Meta Processed
fr: %s oEmbed Caches dans métadonnées de contenu traitées

note: translators: %s is the Tables count.
en: %s Tables Processed
fr: %s tables traitées

note: translators: %s is the Duplicated User Meta count.
en: %s Duplicated User Meta Processed
fr: %s métadonnées dupliquées d’utilisateur traitées

note: translators: %s is the Duplicated Comment Meta count.
en: %s Duplicated Comment Meta Processed
fr: %s métadonnées dupliquées de commentaire traitées

note: translators: %s is the Duplicated Post Meta count.
en: %s Duplicated Post Meta Processed
fr: %s métadonnées dupliquées de contenu traitées

note: translators: %s is the Unused Terms count.
en: %s Unused Terms Processed
fr: %s termes non utilisés traités

note: translators: %s is the Orphaned Term Relationships count.
en: %s Orphaned Term Relationships Processed
fr: %s métadonnées orphelines de terme traitées

note: translators: %s is the Orphaned User Meta count.
en: %s Orphaned User Meta Processed
fr: %s métadonnées orphelines d’utilisateur traitées

note: translators: %s is the Orphaned Comment Meta count.
en: %s Orphaned Comment Meta Processed
fr: %s métadonnées orphelines de commentaire traitées

note: translators: %s is the Orphaned Post Meta count.
en: %s Orphaned Post Meta Processed
fr: %s métadonnées orphelines de contenu traitées

note: translators: %s is the Transient Options count.
en: %s Transient Options Processed
fr: %s Options « transient » traitées

note: translators: %s is the Trash Comments count.
en: %s Trash Comments Processed
fr: %s commentaires supprimés traités

note: translators: %s is the Spam Comments count.
en: %s Spam Comments Processed
fr: %s commentaires indésirables traités

note: translators: %s is the Unapproved Comments count.
en: %s Unapproved Comments Processed
fr: %s commentaires non approuvés traités

note: translators: %s is the Deleted Posts count.
en: %s Deleted Posts Processed
fr: %s contenus supprimés traités

note: translators: %s is the Auto Drafts count.
en: %s Auto Drafts Processed
fr: %s brouillons automatiques traités

note: translators: %s is Revisions count.
en: %s Revisions Processed
fr: %s révisions traitées

en: Failed to verify referrer.
fr: Impossible de vérifier le « referrer ».

en: Sweeping...
fr: Nettoyage…

en: Sweeping is in progress. If you leave now, the process won't be completed.
fr: Le nettoyage est en cours. Si vous quittez la page maintenant, le processus ne sera pas terminé.

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep all when you do not have any draft posts.
fr: Notez que certains termes inutilisés peuvent appartenir à des brouillons de contenu qui n’ont pas encore été publiés. Nettoyez uniquement lorsqu’il n’y a pas de brouillon de contenu.

en: Sweep All
fr: Nettoyer tout

en: Optimize Tables
fr: Optimiser les tables

note: translators: %1 is the number of database tables
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s</span> Tables</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s </span>tables</strong>.

en: Database Sweep
fr: Nettoyage de la base de données

en: Transient Options
fr: Transient des options

note: translators: %1 is the number of options
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s</span> Options</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s </span>options</strong>.

en: Option Sweep
fr: Nettoyage des options

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep this when you do not have any draft posts.
fr: Notez que certains termes inutilisés peuvent appartenir à des brouillons de contenu qui n’ont pas encore été publiés. Nettoyez uniquement lorsqu’il n’y a pas de brouillon de contenu.

en: Unused Terms
fr: Termes inutilisés

en: Orphaned Term Relationship
fr: Métadonnées de relation entre termes orphelines

en: Term Sweep
fr: Nettoyage des termes

en: Duplicated User Meta
fr: Métadonnées d’utilisateur dupliquées

en: Orphaned User Meta
fr: Métadonnées d’utilisateur orphelines

note: translators: %1 is the number of users, %2 is the number of user meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s</span> Users</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s</span> User Meta</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s </span>utilisateurs</strong> et <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s </span>Métadonnées d’utilisateur</strong>.

en: User Sweep
fr: Nettoyage des utilisateurs

en: Duplicated Comment Meta
fr: Métadonnées de commentaire dupliquées

en: Orphaned Comment Meta
fr: Métadonnées de commentaire orphelines

en: Deleted Comments
fr: Commentaires supprimés

en: Spammed Comments
fr: Commentaires indésirables

en: Unapproved Comments
fr: Commentaires non approuvés

note: translators: %1 is the number of comments, %2 is the number of comment meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s</span> Comments</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s</span> Comment Meta</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s </span>commentaires</strong> et <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s </span>métadonnées de commentaire</strong>.

en: Comment Sweep
fr: Nettoyage des commentaires

en: oEmbed Caches In Post Meta
fr: oEmbed Caches dans les métadonnées de contenu

en: Duplicated Post Meta
fr: Métadonnées de contenu dupliquées

en: Orphaned Post Meta
fr: Métadonnées de contenu orphelines

en: Deleted Posts
fr: Contenus supprimés

en: Auto Drafts
fr: Brouillons automatiques

en: N/A
fr: ND

en: Sweep
fr: Nettoyer

en: Revisions
fr: Révisions

en: % Of
fr: %

en: Count
fr: Total

en: Details
fr: Détails

note: translators: %1 is the number of posts, %2 is the number of post meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s</span> Posts</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s</span> Post Meta</strong>.
fr: Il y a un total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s </span>contenus</strong> et <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s </span>métadonnées de contenu</strong>.

en: Post Sweep
fr: Nettoyage des contenus

note: translators: %s maximum number of results
en: For performance reasons, only %s items will be shown if you click Details.
fr: Pour des raisons de performances, uniquement %s éléments seront affichés si vous cliquez sur « Détails ».

note: translators: %1 WP-DBManager Plugin URL, %2 _blank to open new window
en: Before you do any sweep, please <a href="%1$s" target="%2$s">backup your database</a> first because any sweep done is irreversible.
fr: Avant d’effectuer un nettoyage, veuillez <a href="%1$s" target="%2$s">sauvegarder votre base de données</a>. Tout nettoyage effectué est irréversible !
